Dysponujesz nową technologią, którą planujesz wdrożyć w swojej działalności? Stosowanie technologii pozwoli Ci zaoferować nowe lub udoskonalone produkty lub usługi?
Mamy dla Ciebie świetną informacje!
Ogłoszono nabór na najbardziej rozpoznawalny instrument wsparcia dla rozwoju technologicznego firm – Kredyt technologiczny FENG 2021-2027.
„Kredyt technologiczny” to dotacja bezzwrotna wypłacana w formie premii technologicznej w wysokości nawet do 70% wartości inwestycji netto, nie mniej jednak na potrzeby prefinansowania realizacji inwestycji niezbędne jest uzyskanie przed złożeniem wniosku promesy kredytu technologicznego z banku kredytującego, co zostanie poprzedzone oceną zdolności kredytowej.
- mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które prowadzą czynną działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- termin naboru: 23 marca 2023 r.– 31 maja 2023 r. godz. 16:00
- Celem projektu jest wdrożenie przez przedsiębiorcę nowej technologii: opracowanej we własnym zakresie, bądź we współpracy z jednostką naukowo-badawczą lub nabytej oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych (przynajmniej w skali przedsiębiorstwa) produktów lub usług.
- Technologia zostanie uznana za „nową”, jeżeli nie była dotychczas stosowana przez Podmiot i nie jest kopią lub powieleniem innej, już istniejącej technologii.
- Przedmiotem inwestycji nie jest nabycie środków trwałych, w których technologię już wdrożono, zaś Podmiot jedynie ją stosuje przez wykorzystanie funkcjonalności nabywanych środków trwałych. W takiej sytuacji technologię zawartą w nabywanym urządzeniu wdrożył już jego wytwórca.
- Wdrożeniem technologii nie jest też dostosowanie urządzenia przez jego producenta do specyficznych wymagań i założeń wnioskodawcy, gdy jest to w pełnej gestii tego producenta. Taka sytuacja występuje, gdy producent odpowiada za zaprojektowanie i wdrożenie konkretnego rozwiązania.
- Celem wykazania nowości planowanej technologii w stosunku do technologii stosowanej obecnie w przedsiębiorstwie oraz technologii dostępnych w branży należy wykazać co najmniej udoskonalenia wybranych cech/charakterystyk lub w wprowadzenie zupełnie nowych niedostępnych w nich rozwiązań.
- nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności nieruchomości, z wyłączeniem lokali mieszkalnych (nie może przekroczyć 10 % łącznej wartości wydatków kwalifikowalnych);
- nabycia albo wytworzenia środków trwałych innych niż określone w pkt 1);
- nabycia robót i materiałów budowlanych (nie więcej niż 50% wszystkich kosztów kwalifikowalnych);
- nabycia oraz ochrony wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej,
- raty z tytułu umowy leasingu,
- studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne wykonane przez doradców zewnętrznych,
- koszty związane z uzyskiwaniem patentów.
- Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi równowartość 50 mln euro.
- Nie ustala się minimalnej wartości wydatków kwalifikowalnych projektu ogółem.
Dla województwa opolskiego poziom dofinansowania wygląda następująco:
Region | Mikro / małe przedsiębiorstwa | Średnie przedsiębiorstwa |
opolskie | 60% | 50% |
Planowana łączna kwota na dofinansowanie projektów w naborze to 578 mln złotych.
Pamiętaj, przyznanie dotacji będzie uzależnione od oceny projektu – szanse na dofinansowanie rosną wraz ze wzrostem innowacyjności wdrażanej technologii oraz nowości produktu lub usługi, które dzięki niej powstaną.
