Przed nadchodzącym weekendem mamy dla Was świetną wiadomość! Chcemy przedstawić nowy instrument, dzięki któremu możecie uzyskać ulgę podatkową na realizację nowej inwestycji. Co więcej, możecie z niego skorzystać na terenie całej Polski, niezależnie od wielkości firmy. Mowa o Polskiej Strefie Inwestycji (PSI)!
Na czym polega ulga podatkowa w ramach PSI?
Polska Strefa Inwestycji (PSI) działa od 2018 roku, na podstawie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Zastąpiła ona wcześniejszy mechanizm Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). PSI oferuje przedsiębiorcom regionalną pomoc inwestycyjną w formie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) związanego z realizacją nowej inwestycji. To wsparcie kierowane jest głównie do firm z sektora przemysłu i nowoczesnych usług.
Wartość zwolnienia podatkowego oblicza się na podstawie dwóch elementów:
- kosztów nowej inwestycji (nakłady inwestycyjne),
- 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników.
Procentowa wysokość zwolnienia zależy od lokalizacji inwestycji oraz wielkości przedsiębiorstwa. W niektórych regionach Polski możesz odzyskać nawet do 70% poniesionych kosztów!
Jak długo można korzystać z ulgi?
Okres korzystania z pomniejszonego podatku wynosi 10, 12 lub 15 lat, w zależności od lokalizacji inwestycji. Jeśli jednak szybciej osiągniesz limit zwolnienia, ulga przestanie obowiązywać.
Jakie warunki musi spełnić inwestycja?
Aby skorzystać z ulgi w ramach PSI, nowa inwestycja musi spełniać określone kryteria:
- być nową, jeszcze nierozpoczętą inwestycją,
- spełniać kryteria ilościowe i jakościowe,
- wpisywać się w zakres działalności objętej pomocą publiczną.
Rozpoczęcie inwestycji to moment, w którym następuje jedna z poniższych czynności:
- rozpoczęcie robót budowlanych,
- pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie do zakupu urządzeń,
- inne działania, które powodują, że inwestycja staje się nieodwracalna.
Ważne! O wsparcie należy ubiegać się przed rozpoczęciem inwestycji.
Kryteria jakościowe i ilościowe
Kryteria jakościowe dotyczą zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego. W sumie inwestycja może uzyskać maksymalnie 10 punktów, jednak do uzyskania decyzji o wsparciu wystarczy 4 do 6 punktów (w zależności od lokalizacji).
Kryteria ilościowe natomiast odnoszą się do minimalnych wymaganych kosztów kwalifikowanych inwestycji, które zależą od poziomu bezrobocia w regionie. W powiatach o wysokim bezrobociu wymagane nakłady są niższe.
Zakres działalności objętej pomocą publiczną
Pomoc publiczna w ramach PSI obejmuje inwestycje w sektorach takich jak:
- tradycyjny przemysł (z wyłączeniem produkcji alkoholu, wyrobów tytoniowych, stali, energii elektrycznej i gazu),
- nowoczesne usługi (Business Process Outsourcing – BPO).
Czy można łączyć PSI z innymi źródłami finansowania?
Tak! Możesz finansować inwestycję z różnych źródeł, np. z dotacji, ale co najmniej 25% kosztów inwestycji musi pochodzić z własnych środków lub innych zewnętrznych źródeł, które nie są publicznym wsparciem. Pamiętaj, że wartość inwestycji w ramach PSI oblicza się na podstawie wszystkich kosztów kwalifikowanych netto.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jeśli rozważasz realizację nowej inwestycji i chcesz skorzystać z ulgi w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, zapraszamy do kontaktu! Wspólnie przeanalizujemy możliwości i opracujemy plan wdrożenia ulgi w Twoim przedsiębiorstwie.